U skladu sa odredbama čl.11. i 12. Zakona o udruženjima (»Službeni list RS«, br.51/09), na osnivačkoj skupštini održanoj dana 08.10.2018. u Beogradu, usvojen je
STATUT
UDRUŽENjA ZA PROMOCIJU KULTURNE RAZNOLIKOSTI
„Alia Mundi“
Član 1.
Udruženje za promociju kulturne raznolikosti „Alia Mundi“ (u daljem tekstu: Udruženje) je nevladino i neprofitno udruženje, osnovano na neodređeno vreme radi ostvarivanja ciljeva u oblasti kulture, umetnosti i nauke.
Član 2.
Ciljevi Udruženja su: promocija kulturne raznolikosti, podizanje svesti o značaju raznolikosti u okviru srpske kulture odnosno očuvanja srpske kulturne baštine i povezivanje srpske kulture sa drugim kulturama sveta.
Član 3.
Radi ostvarivanja svojih ciljeva Udruženje naročito:
1) organizuje kulturne, umetničke i naučne projekte koji za cilj imaju promociju ideje kulturne raznolikosti;
2) organizuje projekte iz oblasti kulture i umetnosti koji za cilj imaju skretanje pažnje na srpsku kulturnu baštinu i njeno nasleđe;
3) objavljuje knjige, magazin, veb-portal i druge publikacije koje u okvirima ideje o kulturnoj raznolikosti doprinose njenoj promociji (kao što su prevodi knjiga sa stranih jezika, monografske publikacije, književni zbornici, umetnički katalozi...);
4) Organizuje stručnjake za rad na naučnim, stručnim i istraživačkim projektima iz oblasti kulture, umetnosti i književnosti;
5) organizuje, kako samostalno, tako i u saradnji sa drugim institucijama i pojedincima različite oblike edukacije iz oblasti kreativnih veština, a koje su usko povezane za idejom kulturne raznolikosti;
6) sarađuje kako sa domaćim, tako i sa međunarodnim organizacijama i pojedincima u cilju povezivnja srpske kulture i njenih poslenika sa drugim kulturama sveta;
Član 4.
Naziv Udruženja je: Udruženje za promociju kulturne raznolikosti „Alia Mundi“
Naziv Udruženja na stranom jeziku je: Association for promoting cultural diversity “Alia Mundi”
Skraćeni naziv je: „Alia Mundi“.
Udruženje ima svoj logotip. Logotip čini oblik zemaljske kugle iznad koga je latiničnim slovima napisano „Udruženje za promociju kulturne raznolikosti“, a ispod kog je stilizovanim malim latiničnim slovima napisano „alia mundi“, dok je u sredini tog oblika upisano uvećano slovo „a“.
Udruženje ima sedište u Beogradu, Siva stena 1a.
Udruženje svoju delatnost ostvaruje na teritoriji Republike Srbije.
Član 5.
Član Udruženja može biti svako lice koje prihvata ciljeve Udruženja i Statut i podnese prijavu za učlanjenje Upravnom odboru Udruženja.
Maloletno lice sa navršenih 14 godina života može se učlaniti u udruženje uz prilaganje overene izjave njegovog zakonskog zastupnika o davanju saglasnosti.
Za lice mlađe od 14 godina iz stava 1. ovog člana prijavu podnosi njegov zakonski zastupnik.
Član 6.
Odluku o prijemu u članstvo donosi Skupština i o tome bez odlaganja obaveštava podnosioca prijave.
Član može istupiti iz članstva davanjem pisane izjave o istupanju. Za istupanje maloletnog člana nije potrebna saglasnost zakonskog zastupnika.
Članstvo u Udruženju može prestati zbog duže neaktivnosti člana, nepoštovanja odredaba ovog statuta ili narušavanja ugleda Udruženja.
Odluku o prestanku članstva donosi Skupština, na obrazloženi predlog Upravnog odbora.
Članu se mora omogućiti da se izjasni o razlozima zbog kojih je podnet predlog za donošenje odluke o prestanku njegovog članstva u Udruženju.
Član 7.
Član Udruženja ima pravo da:
1) ravnopravno sa drugim članovima učestvuje u ostvarivanju ciljeva Udruženja;
2) neposredno učestvuje u odlučivanju na Skupštini, kao i preko organa Udruženja;
3) bira i bude biran u organe Udruženja;
4) bude blagovremeno i potpuno informisan o radu i aktivnostima Udruženja.
Član je dužan da:
1) aktivno doprinosi ostvarivanju ciljeva Udruženja;
2) učestvuje, u skladu sa interesovanjem, u aktivnostima Udruženja;
3) plaća članarinu;
4) obavlja druge poslove koje mu poveri Upravni odbor.
Član 8.
Organi Udruženja su Skupština, Upravni odbor i Nadzorni odbor. Funkciju zastunika vrši Predsednik Upravnog odbora, a u njegovom odsustvu zamenik Predsednika Upravnog odbora.
Član 9.
Skupštinu Udruženja čine svi njegovi članovi.
Skupština se redovno sastaje jednom godišnje. Vanredna sednica Skupštine može se zakazati na obrazloženi predlog Upravnog odbora, kao i na inicijativu najmanje jedne trećine članova skupštine. Inicijativa se podnosi Upravnom odboru u pisanom obliku i u njoj se moraju navesti pitanja čije se razmatranje predlaže.
Sednicu skupštine saziva predsednik Upravnog odbora, pisanim obaveštenjem o mestu i vremenu održavanja skupštine i predlogu dnevnog reda. Sednicom predsedava lice koje bude, javnim glasanjem, izabrano na početku sednice.
Skupština:
1) donosi plan i program rada;
2) usvaja Statut, kao i izmene i dopune Statuta;
3) usvaja druge opšte akte Udruženja;
4) bira i razrešava članove Upravnog odbora;
5) razmatra i usvaja, najmanje jednom godišnje, izveštaj Upravnog odbora;
6) razmatra i usvaja finansijski plan i izveštaj;
7) odlučuje o statusnim promenama i prestanku rada udruženja;
8) odlučuje o udruživanju u saveze i druge asocijacije u zemlji i inostranstvu.
Skupština punopravno odlučuje ako je prisutna najmanje jedna polovina članova.
Skupština odlučuje većinom glasova prisutnih članova.
Član 10.
Upravni odbor je izvršni organ Udruženja, koji se stara o sprovođenju ciljeva udruženja koji su utvrđeni ovim Statutom.
Upravni odbor ima 3 člana, koje bira i opoziva Skupština.
Mandat članova Upravnog odbora traje 4 godine i mogu se ponovo birati na istu funkciju.
Upravni odbor iz reda svojih članova bira predsednika i zamenika predsednika.
Član 11.
Predsednik Upravnog odbora zastupa Udruženje u pravnom prometu i ima prava i dužnosti finansijskog nalogodavca. Zamenik predsednika je ovlašćen da, u odsustvu predsednika upravnog odbora, zastupa Udruženje i potpisuje sva finansijska i novčana dokumenta u ime Udruženja.
Član 12.
Upravni odbor:
1) rukovodi radom Udruženja između dve sednice Skupštine i donosi odluke radi ostvarivanja ciljeva Udruženja;
2) organizuje redovno obavljanje delatnosti Udruženja;
3) poverava posebne poslove pojedinim članovima;
4) donosi finansijske odluke;
5) odlučuje o pokretanju postupka za izmene i dopune Statuta, sopstvenom inicijativom ili na predlog najmanje pet članova Udruženja i priprema predlog izmena i dopuna, koji podnosi Skupštini na usvajanje;
6) odlučuje o pokretanju postupka za naknadu štete u slučajevima iz člana 25. stav 2. Zakona o udruženjima i, po potrebi, određuje posebnog zastupnika udruženja za taj postupak;
7) odlučuje o drugim pitanjima za koja nisu, zakonom ili ovim statutom, ovlašćeni drugi organi Udruženja.
Upravni odbor punovažno odlučuje ako je prisutno najmanje jedna polovina članova, a odluke donosi većinom glasova svih članova.
Član 13.
Nadzorni odbor kontroliše finansijsko poslovanje Udruženja i o uočenim nepravilnostima, bez odlaganja, obaveštava Upravni odbor.
Nadzorni odbor ima tri člana koje bira Skupština. Mandat članova nadzornog odbora traje četiri godine i mogu biti ponovo birani.
Nadzorni odbor podnosi izveštaj na svakoj sednici Skupštine.
Član 14.
Rad Udruženja je javan.
Upravni odbor se stara o redovnom obaveštavanju članstva i javnosti o radu i aktivnostima Udruženja, neposredno ili putem internih publikacija, odnosno putem saopštenja za javnost, ili na drugi primereni način.
Godišnji obračuni i izveštaji o aktivnosti udruženja podnose se članovima na sednici skupštine udruženja.
Član 15.
Radi ostvarenja svojih ciljeva Udruženje uspostavlja kontakte i sarađuje sa drugim udruženjima i organizacijama u zemlji i inostranstvu.
Udruženje može pristupiti međunarodnim udruženjima koja se bave kulturom, umetnošću i naukom, o čemu odluku donosi Skupština.
Član 16.
Udruženje pribavlja sredstva od članarine, dobrovoljnih priloga, donacija i poklona, finansijskih subvencija i na drugi zakonom dozvoljen način.
Član 17.
Udruženje pribavlja sredstva prodajom svojih publikacija odnosno obavlja privrednu delatnost: 58.11 Izdavanje knjiga.
Udruženje može početi sa neposrednim obavljanjem ove delatnosti tek nakon izvršenog upisa u Registar privrednih subjekata.
Član 18.
Udruženje može pribavljati sredstva i od kotizacije za seminare i druge oblike edukacije iz oblasti kulture i umetnosti, kao i prodajom proizvoda nastalih u okviru edukativnih radionica, kao i drugih oblika srodnih privrednih delatnosti koje udruženje obavlja.
Dobit ostvarena obavljanjem privredne i druge delatnosti može se koristiti isključivo za ostvarivanje ciljeva udruženja, uključujući i troškove redovnog rada Udruženja i sopstveno učešće u finansiranju određenih projekata.
Član 19.
Udruženje prestaje sa radom odlukom Skupštine, kada prestanu uslovi za ostvarivanje ciljeva Udruženja, kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom.
U slučaju prestanka rada, imovina Udruženja preneće se na domaće nedobitno pravno lice koje je osnovano radi ostvarivanja istih ili sličnih ciljeva, odnosno Skupština će odlukom o prestanku odrediti kome se imovina prenosi u skladu sa Zakonom.
Član 20.
Udruženje ima pečat okruglog oblika na kojem je u obodu ćiriličnim pismom ispisano: Udruženje za promociju kulturne raznolikosti, u sredini logotip udruženja ispod kog je latiničnim pismom napisano Alia Mundi, Beograd.
Član 21.
Na sva pitanja koja nisu regulisana ovim statutom neposredno će se primenjivati odredbe Zakona o udruženjima.
Član 22.
Ovaj statut stupa na snagu dana od danom njegovog usvajanja na osnivačkoj skupštini Udruženja.
Pozivi i zapisnici za
Redovne godišnje Sednice skupštine Udruženja: