top of page
Writer's pictureMaštoplet

„Okean od papira“ Zorana Penevskog ovenčan nagradom „Rade Obrenović“ za najbolji roman za decu 2020.



Srpski pisac Zoran Penevski ovogodišnji je dobitnik nagrade „Rade Obrenović“ za najbolji roman za decu u 2020. godini

Međunarodni centar književnosti za decu „Zmajeve dečje igre“ i ove godine je, tradicionalno, raspisao nagradu „Rade Obrenović“  za najbolji roman za decu i mlade. Na konkurs je pristiglo sedamnaest romana iz pet izdavačkih kuća.


„Romani koji su učestvovali na konkursu pokazuju veliku heterogenost u pogledu izbora i veštine baratanja stvaralačkim poetikama, a takođe i odabranih diskurzivnih praksi (prvenstveno, u pogledu govornih postupaka i semantizacije – od traganja za smislom, pregovora oko smisla ili pokušanja stvaranja smisla, sve do kreativne razmene s čitaocem), targetiranih uzrasnih grupa, kao i žanrovskih konvencija“, navodi se u saopštenju žirija.


Jednoglasnom odlukom žirija, u čijem su sastavi radili Dragoljub Perić, docent, Srpska i južnoslovenske književnosti s teorijom književnosti, Odsek za srpsku književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (predsednik), Vladislava Vojnović, scenaristkinja i spisateljica iz Beograda, i Mirjana Karanović, komparatistkinja, stručna saradnica Matice srpske (članice),  nagrada je pripala šestotomnom romanu Zorana PenevskogOkean od papira“. U obrazloženju se navodi:


„Nagrađeni roman samosvojnog je umetničkog izraza, koji ne drži mnogo do žanrovskih konvencija fantastike. Ovaj roman uspelo koristi obe integrativne strategije fantastike – kako onu koja se zasniva na razlikama između fantazijskog sveta i objektivne stvarnosti, tako i onu koja se gradi na osnovu odnosa likova prema fantazijskom svetu. Stoga, iako, možda, na trenutak nalikuje na neke elemente 'poznatijih' (a ujedno i najreprezentativnijih) romana fantastike – 'Hogvorts' Dž. K. Rouling, 'Zemljomorje' Ursule Legvin ili 'Disksvet' T. Pračeta, fantazijski svet Zorana Penevskog potpuno je samosvojan. Zapravo, to nije ni jedan kompaktni svet, već dva, ogledalski postavljena sveta, povezana uskim prolazom – Bezdanom bića, sa svojim sablasnim čuvarima – vrumijama, i čežnjivo razdvojenim ljudskim i onostranim, vilinski predstavljenim humanoidnim bićima, kao i različitim monstrumima i hibridnim životinjama, koja bi se, prelaskom ove „teško propusne“ granice, privela u postojanje. Pozicionirajući se kao autentično delo fantastike (iako s elementima različitih fantazijskih žanrova – horor fantastike, epske fantastike, ekofantastike itd., a neuhvatljivo u žanrovskim okvirima jednog konkretnog žanra), ovo delo predstavlja dragoceni pomak, željno iščekivan, u savremenoj produkciji srpskog fantastičnog romana za decu.“


Izvor i foto: Laguna



21 views

Commentaires


bottom of page